У 2018 році український експорт зріс на 10% і склав половину ВВП

Радниця міністра економічного розвитку і торгівлі Роксолана Підласа розповіла про успіхи України в експорті та пояснила, що дають українській економіці та громадянам угоди про вільну торгівлю.

Про це повідомляє Громадське радіо.

— У січні Україна підписала Угоду про вільну торгівлю з Ізраїлем. Чи можна тут поділитися хорошими новинами?

— 21 січня цього року міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів підписав вже другу за свою каденцію угоду про вільну торгівлю. Це угода про вільну торгівлю з Ізраїлем. Ізраїль став 46-ю країною, з якою Україна має вільну торгівлю. Це справді позитивна новина, тому що це призведе до двох речей. Передусім українські споживачі матимуть доступ до якісних ізраїльських товарів за меншу ціну, а українські виробники зможуть експортувати до Ізраїлю без ввізного мита або за зниженою ставкою мита. Це означатиме, що українські товари будуть більш конкурентоспроможні на ізраїльському ринку.

— Я знаю, що перемовини зараз ведуться з Туреччиною. Наразі угоди немає. Але є певний рух?

— Вже пройшло 10 раундів переговорів з Туреччиною. Наразі узгоджені багато розділів угоди, узгоджені умови доступу по більшості ринків товарів. Основну частину угоди займає перелік товарних позицій, які можуть ввозитися в ту чи іншу країну. В проекті угоди про вільну торгівлю з Туреччиною їх близько 22 тисяч, тобто по 11 тисяч для кожної зі сторін. Сідають дві переговорні команди і обговорюють кожну з товарних позицій, виходячи з того, які умови на внутрішньому ринку, наскільки цей товар є чутливим чи не чутливим. На 80 — 90% ці товарні позиції узгоджені, але залишається низка неузгоджених позицій, зокрема по ступеню лібералізації до турецького ринку для української сільськогосподарської продукції, тому що українська продукція сільського господарства та харчова продукція є достатньо конкурентоспроможною, вона може наситити турецький ринок, тому уряд Туреччини обережно ставиться до наших пропозицій.

— Мені здається, що для агропродукції поблажки є болючою темою на всіх ринках з досвіду квот українських товарів для ЄС. Я знаю, що в України на цьому ринку є великі успіхи.

— Це правда, Україна дійсно експортує багато харчової продукції та продукції агропромислового комплексу. Я хочу підкреслити, що ми експортуємо не тільки пшеницю, як можуть подумати слухачі, тобто не тільки сировину, а й харчову продукцію з вищою доданою вартістю, наприклад ті ж соки, концентрати для соків, вершкове масло. У 2018 році Україна увійшла у п’ятірку світових лідерів по експорту вершкового масла. Це велика перемога.

— Якщо спробувати підбити підсумки 2018 року щодо експорту всіх товарів, який тут є рух?

— Експорт зростає вже два роки поспіль. За 11 місяців 2018 року він перевищив 43 мільярди доларів. Це на 10% більше, ніж у 2017 році. Географія українського експорту величезна. Куди можна у світі експортувати, ми експортуємо Це 201 країна та територія. Експорт складає 50% українського ВВП, тому це дуже важливо, те, що він росте, позитивний сигнал для української економіки.

Роксолана Підласа. Фото зі сторінки Роксолани Підласи у Фейсбуці

«Аргумент»